Problemos aktualumas
- 1 iš 2 moterų ES per savo gyvenimą yra patyrusi kokios nors rūšies seksualinį priekabiavimą. Jauniausios moterys seksualinį priekabiavimą patiria dažniausiai – su juo susiduria dvi iš penkių 18–29 m. moterų.
- 3 iš 4 moterų, turinčių profesiją arba einančių aukštas pareigas, yra patyrusios seksualinį priekabiavimą.
- Tarp moterų, kurios bent kartą gyvenime yra patyrusios seksualinį priekabiavimą, trečdalis tokį elgesį patyrė iš vyrų darbo aplinkoje – viršininkų, kolegų, klientų.
2014 m. Pagrindinių teisių agentūros tyrimo duomenimis, seksualinį priekabiavimą ES dažnai patiria daugelis moterų. Pavyzdžiui, viena iš penkių moterų nuo 15 m. buvo paliesta, apkabinta ar pabučiuota be jos sutikimo, o 6 proc. visų moterų tokį priekabiavimą nuo 15 m. yra patyrusios bent šešis kartus. Kas trečia moteris, kuri nuo 15 m. bent kartą patyrė seksualinį priekabiavimą, nurodė, kad priekabiautojas buvo kolega, viršininkas ar klientas.
Seksualinį priekabiavimą dažniau patiria išsilavinusios ir vadovaujamas pareigas einančios moterys: jį yra patyrusios 75 proc. moterų, einančių vadovaujamas pareigas, ir 74 proc. profesiją turinčių moterų, palyginti su 44 proc. „kvalifikuotą rankų darbą dirbančių“ kategorijai priklausančių moterų ir 41 proc. moterų, kurios teigia niekada nedirbusios apmokamo darbo.
Skirtingų rūšių seksualinį priekabiavimą, apie kurį buvo teiraujamasi per apklausą, ES valstybėse narėse yra patyrusios 83–102 mln. moterų (45–55 proc.) nuo 15 m.
2024 m. Lietuvoje atlikta visuomenės nuomonės apklausa parodė, kad vyrų ir moterų požiūris į atsakomybę dėl seksualinio priekabiavimo gerokai skiriasi. Vyrai kur kas dažniau linkę galvoti, kad moterys pačios išprovokuoja seksualinį priekabiavimą. Taip manė 43 proc. vyrų ir 20 proc. moterų. Kita vertus, moterys kur kas dažniau nei vyrai nesutinka su šiuo teiginiu – taip manė 70 proc. moterų ir 41 proc. vyrų. Atkreiptinas dėmesys, kad jauniausi (18–25 m.) ir vyriausi apklausos dalyviai (56 m. ir vyresni) dažniausiai pritaria teiginiui, kad moterys pačios išprovokuoja seksualinį priekabiavimą. Taip manė 36 proc. jauniausiųjų ir 38 proc. vyriausiųjų respondentų (palyginti – tik 24 proc. 26–35 m. amžiaus asmenų pritarė tokiai nuomonei). 4 iš 10 apklausos dalyvių mano, kad seksualinis priekabiavimas Lietuvoje yra paplitęs. Taip kur kas dažniau mano moterys (53 proc.) nei vyrai (33 proc.).
Pagrindinių teisių agentūros 2023 m. duomenys patvirtino ankstesnius tyrimus, kad kas antra moteris ES savo gyvenime yra patyrusi seksualinį priekabiavimą. Dauguma jų apie tai niekam nepraneša, todėl tikrieji seksualinio priekabiavimo mastai mūsų visuomenėje nežinomi.
2024 m. Europos lyčių lygybės instituto, Pagrindinių teisių agentūros ir Eurostat duomenimis, kas penkta moteris Lietuvoje yra patyrusi seksualinį priekabiavimą darbe.
Kas yra seksualinis priekabiavimas?
Seksualiniu priekabiavimu laikomas nepageidaujamas užgaulus, žodžiu, raštu ar fiziniu veiksmu išreikštas seksualinio pobūdžio elgesys su asmeniu. Šio elgesio tikslas arba poveikis yra pakenkti asmens orumui, sukuriant bauginančią, priešišką, žeminančią, ar įžeidžiančią aplinką.
Kas yra priekabiavimas?
Priekabiavimas prie asmens nebūtinai yra seksualinio pobūdžio. Kai nepageidaujamas, įžeidus ir žeminantis elgesys su asmeniu yra reiškiamas dėl asmens lyties, amžiaus, negalios, tautybės ar kitų asmens tapatybės bruožų, tai laikoma priekabiavimu. Šio elgesio tikslas arba poveikis yra įžeisti žmogaus orumą, sukurti bauginančią, priešišką, žeminančią ar įžeidžiančią aplinką.
___________________________________________________________________________
Pagrindinis seksualinio priekabiavimo ir priekabiavimo bruožas – tokio elgesio nepageidaujamumas jį patiriančiam asmeniui.
___________________________________________________________________________
Seksualinio priekabiavimo būdai ir formos
Fizinis kontaktas
- Įvairūs prisilietimai.
- Braukymas per įvairias kūno vietas.
- Užsitęsę pasisveikinimo arba sveikinimo bučiniai.
- Nepageidaujamo pobūdžio apkabinimai.
- Seksualinio pobūdžio veiksmai, pavyzdžiui, griebiama už krūtinės, sėdmenų.
- Asmeninės erdvės pažeidimas prieinant per arti, neleidžiant praeiti, prispaudžiant prie sienos.
Žodžiu
- Seksualinio pobūdžio komentarai (pavyzdžiui, apie išvaizdą, aprangą, elgesį).
- Vertinantys, sudaiktinantys, žeminantys komentarai.
- Įvairūs seksualinio pobūdžio klausimai (pavyzdžiui, apie seksualines patirtis, partnerius (-es), sekso fantazijas), įkyrūs klausimai apie asmeninį, privatų ar seksualinį gyvenimą.
- Seksualinių istorijų, anekdotų, juokelių pasakojimai.
- Viešas žeminimas, pašaipus mandagumas.
- Darbo sabotažas, pasiekimų menkinimas.
- Pravardžiavimas, pravardžių suteikimas.
- Primygtinis kvietimas į pasimatymą.
- Gandų skleidimas.
Garsais
- Įvairūs švilpčiojimai, čepsėjimas.
- Seksualinių garsų mėgdžiojimas.
Gestais ir žvilgsniu (neverbalinis elgesys)
- Gašlūs, geidulingi žvilgsniai.
- Seksualinio pobūdžio, intymūs gestai.
- Nužiūrinėjimas nuo galvos iki kojų.
- Spoksojimas į atskiras kūno dalis, pavyzdžiui, į krūtinę, sėdmenis, tarpkojį.
Raštu
- Seksualinio pobūdžio el. laiškai, žinutės, laiškai, komentarai socialiniuose tinkluose.
- Įvairių seksualinio turinio žinučių, anekdotų siuntinėjimas.
- Įvairių žeminančių juokelių arba paveikslėlių siuntinėjimas, rodymas, palikimas ant darbo stalo, kitose vietose, kuriose lankosi ir būna žmogus, prie kurio priekabiaujama.
Skaitmeninėmis priemonėmis
- Seksualinio ar pornografinio turinio nuotraukų, tekstų, vaizdo įrašų siuntimas.
- Skambučiai ne darbo valandų metu, savaitgaliais, naktimis.
- Nedalykinio turinio žinučių siuntinėjimas ne darbo valandų metu, savaitgaliais, naktimis, seksualinio turinio siuntimas.
Sisteminis, institucinis priekabiavimas
- Reikalavimas, kad darbuotojos (-ai) rengtųsi seksualiais, apnuoginančiais drabužiais.
- Reikalavimas, kad darbuotojos (-ai) elgtųsi seksualizuotai.
Kita
- Dovanų dovanojimas, pavyzdžiui, apatinio trikotažo, kitų intymių dovanų.
- Seksualinių paslaugų siūlymas arba prašymas.
- Psichologinis spaudimas aukai (pavyzdžiui, nekalbėti apie patirtą elgesį, išeiti iš darbo, atsiimti skundą dėl priekabiavimo ir pan. ).
- Siūlymas atlikti seksualinio pobūdžio veiksmus mainais į paslaugą, paaukštinimą, teigiamus sprendimus asmens atžvilgiu (pavyzdžiui, susijusius su paaukštinimu, karjeros galimybėmis, darbo vietos ar sąlygų pagerinimu, atlyginimo padidinimu, egzamino išlaikymu ir pan.).
- Gąsdinimai, grasinimai, gėdinimas.
Seksualinio priekabiavimo pavyzdžiai ir istorijos
Darbe
Vyras kabinete apkabina moterį per pečius ką nors rodydamas kompiuterio ekrane.
Vyras, praleisdamas moterį pro duris, ranka perbraukia jos nugarą ir neatitraukia rankos dar kurį laiką su ja kalbėdamas.
Vienas iš bendradarbių šalia kolegės pasakoja įžeidžiantį, su intymiomis detalėmis pokštą / anekdotą apie moteris.
Vienas iš bendradarbių klausia kolegės „su kuo praleidai naktį?“, komentuoja bendradarbės galimas seksualines patirtis / pomėgius, klausia apie seksualines fantazijas.
Vadovas per darbinį susitikimą su partneriais darbuotojai į ausį pašnibžda, kad ji puikiai atrodo.
Komanda renkasi į svarbų pristatymą, kuriame pranešimą skaitys Auksė. Kolega jai prieš pat susitikimą sako: „Nežinau, ar galėsiu susikaupti, kai tokia gražuolė kalbės.“
Švietimo įstaigoje
Dėstytojas kviečia studentę aptarti jos rašto darbą pas jį namie.
Už gerą pažymį dėstytojas siūlo nueiti į pasimatymą.
Teikiant paslaugas
Vairavimo instruktorius kelis kartus per pamoką uždeda ranką ant mokinės kelio sakydamas nebijoti „stipriau paspausti“ sankabos. Vieną pamoką klausė, ar turi draugą, ir sakė, kad labai skaniai kvepia.
Gydytojas apžiūrėdamas pacientę pagiria jos krūtų grožį, kitas kūno vietas, apžiūros metu glosto arba liečia ten, kur nebūtina.
Pavežėjimo paslaugas teikiančios įmonės vairuotojas klausinėja keleivės, ar ji turi vaikiną, kviečia į pasimatymą, komentuoja aprangą, kūną.
Kas nėra seksualinis priekabiavimas?
Seksualiniu priekabiavimu nelaikoma:
- abipusė dviejų žmonių simpatija, flirtas.
- Komplimentai, kurie yra malonūs ir nesukelia nepageidaujamumo jausmo asmeniui, kuriam šie komplimentai skirti, ir nekuria moteris žeminančios, nuvertinančios darbo aplinkos.
- Dėmesys, kuris priimamas noriai, palankiai.
- Komentarai, kurie žmogaus netrikdo, nežeidžia arba yra malonūs žmogui, kuriam skirti, ir nekuria moteris žeminančios, nuvertinančios darbo aplinkos.
Kas lemia seksualinį priekabiavimą?
Seksualinį priekabiavimą dažniausiai lemia priekabiautojo turimos seksistinės nuostatos ir moteris menkinantis požiūris. Priekabiautojas į moterį žiūri kaip į žemesnę, mažesnę būtybę, tam tikra prasme turinčią vyrą aptarnauti, jam nusileisti.
Dažniausiai priekabiautojo ir aukos socialinės ir ekonominės padėtys yra nelygiavertės. Seksualiai priekabiauja didesnę socialinę ir ekonominę galią turintys asmenys, pavyzdžiui, vadovaujamą poziciją užimantys asmenys arba visuomenėje didesnį autoritetą turintys asmenys – paprastai vyrai, kurie tokį elgesį dažnai pasirenka dėl savo turimos ar numanomos galios prieš auką, neretai pervertindami savo padėtį visuomenėje arba pabrėždami savo neva didesnį profesinį / socialinį / ekonominį pranašumą.
Seksualinio priekabiavimo pasekmės
Seksualinis priekabiavimas jį patiriančiam žmogui sukuria labai nedraugišką, priešišką, baimės ir įtampos lydimą aplinką. Dauguma moterų (ir vyrų, kai tokį elgesį patiria jie) jaučiasi pažemintos, paniekintos, sutrikusios, nugalintos, bejėgės. Atsiminimai apie priekabiautojo veiksmus kelia nemalonius jausmus, gėdą, kaltę.
Ilgai besitęsianti emocinė įtampa ir atsiminimai apie nemalonią patirtį gali sukelti fizinius arba psichikos negalavimus, ligas. Seksualinį priekabiavimą patyrusi moteris gali nebegalėti bei nenorėti dirbti toje pačioje darbovietėje arba tęsti mokslų, gali kisti jos darbų kokybė, ji gali nebesugebėti susikaupti, prarasti pasitikėjimą savimi, nukenčia savivertė. Visa tai gali turėti neigiamų pasekmių nukentėjusiųjų karjerai, gyvenimo kokybei, kenkti finansinei situacijai (pavyzdžiui, kai išeinama iš darbo, o naujo susirasti greitai nepavyksta). Sprendimą palikti darbą arba švietimo įstaigą gali pastūmėti nenoras matyti priekabiautojo, susitikti jo įvairiose darbinėse / kitose kasdienėse situacijose.
Kai priekabiaujama subtiliai (pavyzdžiui, ne žodžiais, o neverbaline komunikacija, įvairiais gestais, mimikomis), seksualinį priekabiavimą gali būti sunkiau atpažinti. Nežodinio priekabiavimo ir kitų formų priekabiavimo toleravimas arba net normalizavimas gali sukurti nepagarbos ir objektifikavimo (moterų ir jų kūnų sudaiktinimo) kultūrą darbovietėje. Tokiu atveju aukoms gali būti sunku jaustis saugiai ir vertinamai savo darbo vietoje, sunku pranešti apie priekabiavimo atvejus.
Kodėl seksualinį priekabiavimą patiriančios moterys niekur nesikreipia?
Priežastys gali būti įvairios. Štai keletas pagrindinių, kurias mini aukos:
- Bijo neigiamų pasekmių, pavyzdžiui, netekti darbo, pakenkti savo karjerai, mokslams, akademinei veiklai.
- Bijo pakenkti santykiams su kolegomis, bendraklasiais, vadove (-u).
- Nori išvengti artimos aplinkos (pavyzdžiui, darbovietės) apkalbų, gandų, aukų elgesį kaltinančių komentarų ir apibendrinimų.
- Bijo, kad jų pasakojimu nepatikės.
- Visuomenės nepalaikymas ir „aukas kaltinančios“ žinutės bei komentarai.
Ką daryti patyrus seksualinį priekabiavimą?
Asmeninės pastangos apsiginti
Asmeninės pastangos ne visada gali sustabdyti priekabiavimą, bet pradėkite nuo to, ypač, jei nuspręsite vėliau imtis kitų priemonių. Ką daryti?
- Pirmiausia išreikškite tokio elgesio nepageidaujamumą – žodžiu pasakykite, kad toks bendravimas, elgesys, komentaras ar kitas veiksmas jums nepriimtinas ir nepatinka. Gali būti, kad priekabiautojas nesuvokia, kad pasakytos replikos, užuominos, anekdotai jus įžeidžia, žemina, kad jūs jaučiatės nepatogiai.
- Paprašykite, kad priekabiautojas liautųsi. Galite pasikviesti ką nors iš bendradarbių / bendramokslių ar kitų žmonių, kuriais pasitikite, dalyvauti pokalbyje su priekabiautoju. Esant reikalui, taip pat turėsite liudytoją.
- Kalbėkite ramiu tonu, drąsiai, užtikrintai.
- Galite priekabiautojui parašyti. Raštu aiškiai ir tiksliai išdėstykite savo nuostatas dėl jo elgesio ir nurodykite, kada ir kur su jumis buvo pasielgta nederamai. Svarbu neperdėti, vengti pernelyg emocingo kalbėjimo, neanalizuoti jo elgesio motyvų ar jausmų. Nepamirškite išsaugoti savo laiško kopijos, geriau ją laikyti ne darbo vietoje.
- Nesuteikite priekabiautojui papildomų šansų jus trikdyti. Pakartokite, jei reikia, apie elgesio nepriimtinumą.
- Įspėkite, kad jei priekabiavimas nesibaigs – pranešite apie tai jo vadovui / vadovei.
- Papasakokite apie tokį elgesį kitam žmogui – bendradarbiui ar bendradarbei, kartu studijuojantiems asmenims. Vėliau gali būti naudinga turėti liudininkų ir apie situaciją žinančių žmonių.
Užfiksuokite ir rinkite įrodymus
Jei svarstote imtis priemonių dėl priekabiautojo veiksmų – labai svarbu išsaugoti visus galimus įrodymus.
- Išsaugokite visas jums siųstas žinutes, pokalbius, laiškus, kuriuose užfiksuotas priekabiavimo elgesys, gautas dovanas, nuotraukas, piešinius bei kitą medžiagą, kurią gavote iš priekabiautojo.
- Užfiksuokite skambučių ir žinučių gavimo laiką ir dažnumą.
- Įrašykite pokalbius.
- Rašykite dienoraštį. Stenkitės kiekvieną įvykį detaliai aprašyti. Jei rašote ranka, sunumeruokite lapus, kad niekas negalėtų nei įsegti papildomų lapų, nei jų išplėšti arba pakeisti kitais. Saugokite užrašus ne darbo vietoje. Svarbu užrašyti ir pasižymėti šiuos dalykus:
- datą, vietą, detales, priekabiautojo pasakytus žodžius, parodytus gestus ar atliktus veiksmus.
- Kokiomis aplinkybėmis ir kiek kartų patyrėte priekabiavimą.
- Galinčių paliudyti asmenų vardus, pavardes.
- Jūsų emocinę ir fizinę reakciją priekabiavimo metu ir po jo.
- Aprašykite savo veiksmus, kurių ėmėtės norėdama nutraukti priekabiavimą. Pasižymėkite visas svarbiausias detales – kada, kokiomis priemonėmis kalbėjotės arba pranešėte priekabiautojui apie jo veiksmų nepageidaujamumą, su kuo apie tai kalbėjotės, kada pranešėte vadovei (-ui), kokiu būdu ir pan.
- Pasižymėkite visus susitikimus su psichologe (-u) ir gydytoja (-u) arba kitais specialistais (-ėmis), jei kreipėtės pagalbos.
Venkite tiesioginių susitikimų be kitų asmenų
Pasistenkite be kitų asmenų nesusitikti su priekabiaujančiu asmeniu, nedalyvauti susitikimuose, kuriuose esate dviese.
Praneškite atsakingiems asmenims
Praneškite savo vadovei arba vadovui, kai priekabiauja kolega ar bendramokslis. Tiek darbdavys / darbdavė, tiek švietimo įstaigos vadovė / vadovas privalo imtis priemonių, kad darbuotoja(s) ar įstaigoje besimokantis asmuo nepatirtų seksualinio priekabiavimo ar kitokio priekabiavimo dėl asmens lyties, negalios, amžiaus ir kitų Lygių galimybių įstatyme numatytų pagrindų.
Praneškite atsakingoms institucijoms
Jeigu prie jūsų priekabiauja vadovas / vadovė, apie elgesį praneškite atsakingoms institucijoms. Pavyzdžiui, jei priekabiauja mokyklos direktorius, apie jo elgesį praneškite savivaldybės administracijai; arba jei priekabiauja viešosios įstaigos vadovas – atsakingai institucijai ir jos atstovams.
Jeigu kreipėtės į atsakingą asmenį, bet pagalbos nesulaukėte, kreipkitės į Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybą. Jei nesate tikra(s), ar tai, ką patyrėte, yra seksualinis priekabiavimas – pasikonsultuokite su Tarnybos darbuotojomis (-ais).
Dėl seksualinio priekabiavimo taip pat galima pasikonsultuoti su nevyriausybinėmis organizacijomis, dirbančiomis lyčių lygybės srityje.
Darbovietės veiksmai sprendžiant situaciją
- Stiprinti nulinės tolerancijos seksualiniam priekabiavimui ir priekabiavimui dėl lyties (ir kitų asmens tapatybės bruožų) kultūrą darbovietėje. Pavyzdžiui, didinant darbuotojų kompetencijas atpažinti ir reaguoti į priekabiavimą, organizuojant mokymus, diegiant lygių galimybių politikos priemones.
- Informaciją apie kiekvieną galimo priekabiavimo atvejį traktuoti rimtai ir nedelsiant imtis priemonių tiriant situaciją bei suteikiant paramą ir palaikymą apie tokį elgesį pranešusiems asmenims.
- Sukurti galimybes apie galimą seksualinį priekabiavimą ir priekabiavimą pranešti anonimiškai.
Siekiant išvengti seksualinio priekabiavimo ir priekabiavimo dėl kitų tapatybės bruožų, visi darbuotojai turėtų žinoti, koks elgesys darbovietėje laikomas netinkamu. Darbovietė turėtų turėti aiškias taisykles ir priekabiavimo prevencijos politiką, bei su šiais dokumentais supažindinti visus darbuotojus, reguliariai vykdyti mokymus šia tema.
Ką daryti, jei esu seksualinio priekabiavimo liudininkė (-as)?
Jei įtariate ar pastebėjote seksualinį priekabiavimą, svarbiausia – neignoruoti situacijos.
- Pakalbėkite su seksualinį priekabiavimą patiriančiu asmeniu. Paklauskite, kaip žmogus jaučiasi, parodykite savo paramą ir nepritarimą priekabiautojo(s) veiksmams.
- Patarkite pranešti apie priekabiavimą vadovei / vadovui ar atsakingiems asmenims.
- Pasižymėkite svarbią informaciją apie priekabiautojo(s) veiksmus – datą, laiką, vietą, aplinkybes. Ši informacija gali būti labai naudinga, jei priekabiavimą patyręs asmuo nuspręs pranešti apie situaciją. Jūsų liudijimas gali būti labai svarbus.
- Jei priekabiavimą patyrusi (-ęs) kolegė / kolega nenori pranešti apie priekabiavimą, tai galite padaryti jūs. Prieš tai būtina įvertinti, kaip nepakenkti aukai.
- Pasidomėkite situacijos sprendimu. Jei apie priekabiavimą pranešėte, bet jokių veiksmų nebuvo imtasi, nebijokite situacijos paviešinti plačiau ir kreiptis į aukščiausio lygmens vadovę / vadovą, atsakingas institucijas.
Teisinis reglamentavimas Lietuvoje ir pasekmės už seksualinį priekabiavimą
Moterų ir vyrų lygių galimybių įstatymas bei Lygių galimybių įstatymas numato, kad darbdaviai, švietimo ir mokslo įstaigos privalo užtikrinti, kad darbuotojai, mokiniai ir studentai nepatirtų seksualinio priekabiavimo. Lygių galimybių įstatymas taip pat numato, kad prekių pardavėjai ir paslaugų teikėjai privalo užtikrinti, kad prie vartotojų nebūtų seksualiai priekabiaujama.
Pagal įstatymus, reguliuojančius lygių galimybių sritį, įrodinėjimo pareiga taikoma apskųstajam. Tai reiškia, kad apskųstasis turi įrodyti, kad seksualiai nepriekabiavo prie apie tokį elgesį pranešusio asmens.
Darbdavys privalo užtikrinti, kad darbuotojai nepatirtų seksualinio priekabiavimo. Darbdavys gali priekabiavusį asmenį atleisti be įspėjimo ir nemokėti išeitinės išmokos.
Seksualiai priekabiavęs žmogus gali būti patrauktas baudžiamojon atsakomybėn, jei priekabiavo prie sau pavaldaus asmens. Už tai gali grėsti piniginė bauda, laisvės apribojimas arba areštas.
Jei seksualinį priekabiavimą patyręs žmogus kreipiasi į teismą civilinio proceso tvarka, priekabiavusiam asmeniui gali būti priteistas turtinės ir / ar neturtinės žalos atlyginimas.