Kas yra „mansplaining“ ir kaip į jį reaguoti?

Terminas „mansplaining“ susideda iš dviejų anglų kalbos žodžių: man (liet. vyras) ir explaining (liet. aiškina). Trumpai tariant, šis žodis apibrėžia veiksmą, kai vyras didaktiniu tonu ką nors aiškina moteriai darydamas išankstinę prielaidą, kad ji neturi pakankamai žinių apie aptariamą temą, nes yra moteris ir jos lytis yra nežinojimo priežastis.

Pats žodis „mansplaining“ išplito 2008 m. po autorės Rebekos Solnit esė „Vyrai man aiškina dalyklus“ (angl. „Men Explain Things to Me“) pasirodymo – feministės tinklaraštininkės pradėjo R. Solnit aprašytą reiškinį vadinti vienu sudurtiniu žodžiu, kuris greitai išplito ir už bendruomenės ribų. Naujas terminas tapo toks populiarus, kad 2010 metais „New York Times“ buvo įvardytas kaip vienas iš metų žodžių.

Kada ir kodėl pasireiškia „mansplaining“?

„Mansplaining“ gali pasireikšti pačiomis įvairiausiomis aplinkybėmis – tai gali būti klasiokas, tikinantis, kad merginos dramatizuoja dėl menstruacijų sukeliamų skausmų atsiprašydamos iš pamokų, kolega iš rinkodaros skyriaus, pasakojantis grafikos dizainerei apie spalvų teoriją, arba kandidatas į prezidento postą, aiškinantis oponentei, kad savo karjeroje ji padarė klaidų, nes kaip moteriškos lyties atstovė sprendimų priėmime vadovaujasi emocijomis, o ne faktais.

Vyrai, aiškinantys moterims dėl dalykų kuriuos jos išmano plačiau, yra sutinkami visose gyvenimo srityse. Ryšys su šiais vyrais taip pat gali būti įvairus – intymus, draugiškas, profesinis. Tačiau kodėl moterys nuolat tampa nekompetetingos visažinystės taikiniu?

Kaip rašė R. Solnit, „mansplaining“ fenomenas yra susijęs su moterų ir vyrų galios disbalansu visuomenėje bei lyčių normomis, o ne moters ydomis ar jai dalykus aiškinančio vyro nepilnavertiškumo kompleksu, kaip tai kartais bandoma pateikti.

Daugelis mergaičių nuo vaikystės yra mokomos kuklumo nuolankumo bei globėjiškumo. Tuo tarpu berniukams kaip vienos esminių vertybių yra pristatomos visai priešingos savybės – drąsa, veržlumas, emocijų suvaldymas, užgniaužimas ir, vertinant santykį su priešinga lytimi, džentelmeniškumas, kuriame užkoduotas moters kaip silpnesnės bei mažiau galinčios vaizdinys. Tokie vaikų ugdymo skirtumai, kartu su kitomis per daugybę metų susiformavusiomis normomis, lemia tai, kad berniukai užauga „viską žinodami“, o mergaitės – visada „laukiančios“ pagalbos ir savo eilės pasisakyti.

„Mansplaining“ atspindi ir sutikimo stoką mūsų kultūroje – paklausti apie asmens (ypač, kai tas asmuo yra moteris) poreikius, norus ir ribas prieš imantis veiksmų dar nėra kasdienė, savaime suprantama praktika.

Neprašyti vyrų paaiškinimai, komentarai ir pertraukinėjimas prisideda prie daug platesnės problemos – dažnai moterys nėra gerbiamos ir vertinamos kaip pasižyminčios lygiai tokiais pat gebėjimais, kompetencijomis kaip tai pačiai sričiai atstovaujantys vyrai. Tai ne visada daroma tyčia, bet lyčių stereotipai visuomenėje yra įsišakniję taip giliai, kad kartais gali paveikti mūsų nuostatas ir elgesį mums to nepajaučiant.

Ką daryti supratus, kad vyras aiškina dalykus, apie kuriuos žinote geriau?

Turbūt kiekviena moteris galėtų įvardyti nors vieną kartą, kai vyras bandė paneigti jos patirtį, akademinėje ar profesinėje erdvėje jai paaiškinti kažką, ką ji jau žino, galimai net daug geriau. Nors „mansplaining“ nėra retas reiškinys, dažniausiai jis užklumpa netikėtai ir nepasiruošus. Yra keletas patarimų, ką tokiose situacijose galima daryti.

 1. Reaguokite iškart.
  Dėl vyraujančių lyčių normų moterys dažnai stengiasi išlaukti tinkamo momento, bet tinkamas momentas yra dabar. Neišsakytas nepasitenkinimas niekur nedingsta – jis kaupiasi, kol galiausiai išsilieja praėjus galbūt net keliems mėnesiams nuo incidento. Per ilgą laiką sukauptas pyktis gali išsilieti ne laiku ir atrodyti nepagrįstai bei pakenkti jūsų karjerai ar santykiams su kolegomis. Vietoje to geriau iškart atkreipti dėmesį į nepageidaujamą elgesį taip apginant savo žinias ir patirtį.
 2. Išlikite rami.
  Jausti pyktį ir nepasitenkinimą yra normalu, tačiau tam, kad iš tikrųjų būtumėte išgirsta ir kolegų galvose neliktų vien jūsų išliejamo pykčio vaizdinys, svarbu išlaikyti ramų, santūrų bei tvirtą balso toną.
 3. Priminkite apie savo įgūdžius.
  Kaip jau minėta, „mansplaining“ yra laikomas didaktiniu tonu išsakytas vyro paaiškinimas jam lygiai arba net daugiau žinių turinčiai moteriai. Tokiose situacijose turite teisę jį ištaisyti ir priminti apie savo pareigas ar išsilavinimą aptariamoje srityje.

  Suvaldyti situaciją kartais gali padėti trumpos, iš anksto apgalvotos frazės, pavyzdžiui:
  „Norėčiau priminti, kad aš specializuojuosi šioje srityje.“
  „Tikriausiai reikėtų paminėti, jog turiu šios srities mokslinį laipsnį.“
  „Norėčiau atkreipti dėmesį, kad esu atsakinga už …“
  „Ši informacija man yra žinoma.“
 4. Prisiimkite autorystę už savo darbą.
  „Mansplaining“ padaro moterų darbą nematomą, todėl kovojant su šiuo reiškiniu svarbus remtis faktais. Nebijokite prisiimti autorystės ir susitikimo metu ar elektroniniame laiške paminėti, kad jūs esate aptariamo darbo autorė, kuravote tam tikrą procesą ar pan. Šitaip taktiškai priminsite apie kiekvieno asmens vaidmenį, prisiimsite autorystę už atliktą darbą ir parodysite, kad nusipelnėte pagarbaus elgesio.
 5. Išnaudokite galimybę edukuoti.
  Vyrams, kurie užaugo nematydami, kaip atrodo lygiavertis, abipusiu pasitikėjimu grįstas moterų ir vyrų ryšys, „mansplaining“ prieiga gali būti vienintelis pažįstamas bendravimo būdas. Jų elgesio tai nepateisina, bet šis žinojimas gali padėti suprasti, kodėl kai kurie vyrai galvoja, kad bet kokie jų paaiškinimai yra reikšmingi, ir įgalinti nemalonią situaciją nukreipti lyčių lygybės naudai.

  „Mansplaining“ galite išnaudoti edukacijai ir paskatinti vyrą susimąstyti apie savo poelgius. Tai padaryti galite užduodama klausimus, pavyzdžiui:
  „Gal galėtum pasidalinti, kuo yra grįstos tavo žinios šia tema?“
  „Pastebėjau, kad esi linkęs aiškinti dalykus, su kuriais aš dirbu kiekvieną dieną. Gal galėtum man padėti suprasti, kodėl tai darai?“
  „Gal galėtum dabar išklausyti manęs, o savo įžvalgas pateikti vėliau?“
  „Aš <…>, o kokia yra tavo akademinė bei profesinė patirtis šioje srityje?“

Tais pačiais patarimais galite vadovautis ir tada, kai „mansplaining“ patiria šalia jūsų esanti moteris. Tik nepamirškite, kad neturite kalbėti už ją!

Na, o jei sunku identifikuoti, ar tikrai patyrėte „mansplaining“ arba pats tai padarėte, visada galima pasinaudoti paprasta schema:

Kim Goodwin parengtos diagramos vertimas į lietuvių kalbą.

Scroll to Top