Seksualiniu priekabiavimu vadinamas užgaulus ir nepageidaujamas žodžiu, raštu ar fiziškai išreikštas seksualinio pobūdžio veiksmas, sukuriantis bauginančią, priešišką ar įžeidžiančią atmosferą. Esminis tokio elgesio požymis – jo nepageidaujamumas žmogui, kuris su šiuo elgesiu susiduria.
Su seksualiniu priekabiavimu viešajame transporte kasdien susiduria daugybė viešojo transporto keleivių ir didžiausią jų dalį sudaro moterys ir mergaitės. Įvairūs palietimai, įkyrūs žvilgsniai ar komentarai – priekabiavimo pavyzdžiai, su kuriais moterys susiduria važiuodamos į ar iš darbo, mokslų ir t.t.
Kas pasikeičia, kai atkreipiame dėmesį?
Prancūzijoje 2016 m. atliktas tyrimas parodė, kad net 9 iš 10 atvejų seksualinio priekabiavimo liudininkai niekaip į tai nereagavo. Tokie tyrimo rezultatai įkvėpė didelę informacinę kampaniją apie seksualinio priekabiavimo viešajame transporte problemą. Viešajame transporte buvo skelbiama informacija apie tai, kaip atpažinti ir pastebėti priekabiavimą ir kaip elgtis tokioje situacijoje, taip pat siekta paskatinti viešojo transporto naudotojus ir naudotojas pranešti apie patirtas ar pastebėtas priekabiavimo situacijas.
Duomenys apie tai, kur viešojo transporto keleiviai ir keleivės pastebėjo ar susidūrė su seksualiniu priekabiavimu, leidžia pamatyti problemos paplitimą ir mastą. Analizuodami duomenis apie konkrečias vietas, kur susiduriama su seksualiniu priekabiavimu, už viešojo transporto organizavimą atsakingi žmonės gali koreguoti maršrutus, miestų savivaldybės – pasirūpinti geresniu apšvietimu, papildomų stotelių įrengimu ar esamų perkėlimu, pagaliau patys žmonės, žinodami, kad važiuoja maršrutu, kuriame dažnai susiduriama su seksualiniu priekabiavimu, gali būti budresni, greta gali patruliuoti policijos ekipažai ir pan.
Savivaldybės vaidmuo – labai svarbus
2023 m. atliktas bandomasis kokybinis tyrimas apie tai, kaip Lietuvos miestų planavime atsižvelgiama į skirtingų lyčių poreikius, atskleidė, kad šios srities žinių ir duomenų vis dar trūksta, bet yra ir gerų pavyzdžių. Vienas jų – Panevėžio autobusų stotelėse įrengtos sensorinės sienelės vaikams. Toks sprendimas priimtas pastebėjus, kad viešuoju transportu dažnai keliauja mamos su vaikais. Vilniaus miesto savivaldybė rengė pasivaikščiojimus su moterimis Vingio parke, kad tiksliau identifikuotų prastai apšviestas vietas, kuriose dalyvės nesijaučia saugiai. Nors šie pavyzdžiai nėra tiesiogiai susiję su seksualiniu priekabiavimu viešajame transporte, jie parodo, kad savivaldybės vaidmuo ir galimybės sprendžiant šią ir panašias lyčiai jautrias problemas yra labai reikšmingas.
Siekiant sustabdyti seksualinį priekabiavimą viešajame transporte labai svarbus ir šios paslaugos teikėjų vaidmuo. Vilniaus viešasis transportas, sostinėje teikiantis viešojo transporto paslaugą ir užtikrinantis jos saugumą ir kokybę, 2024 m. pradėjo Priekabiavimo ir smurto viešajame transporte prevencijos programą. Ja siekiama atkreipti keleivių dėmesį į priekabiavimą ir smurtą viešajame transporte, padėti jį atpažinti ir tinkamai reaguoti.
Pamačiau, kaip priekabiaujama prie kito žmogaus, ką galiu padaryti?
Pastebėję situaciją, kurioje gali būti priekabiaujama prie viešojo transporto keleivių, įvertinkite, ar jaučiatės saugūs ir esate pasiruošę įsikišti. Galite prieiti prie priekabiavimą patiriančios keleivės ir apsimesti jos seniai matyta (-u) drauge (-u), paduoti jos neva pamestą daiktą ir kitaip sutrikdyti pastebėtą priekabiavimo situaciją. Dažnai tiek – aplinkinių žmonių dėmesio, tam tikro priekabiavimo aukos užtarimo – pakanka, kad agresorius atsisakytų savo ketinimų ir priekabiavimas baigtųsi.
Jei jaučiatės nesaugiai, jus gąsdina stebima situacija, įvertinkite, ar čia reikalinga skubi pagalba (policijos iškvietimas), ar ją išspręsti gali padėti transporto priemonės vairuotoja(s) ar kitas keleivis / keleivė. Galite, pavyzdžiui, sukelti nedidelį sujudimą transporto priemonėje – pereiti prie kitų durų, numesti ką nors ant grindų, nestipriai susistumdyti su arčiau priekabiautojo ir aukos esančiais keleiviais ir pan. Tai gali padėti priekabiavimą patiriančiam (-iai) keleiviui (-ei) pareiti į kitą vietą, atsisėsti šalia kito keleivio (-ės) ir pan. Apie pastebėtą situaciją taip pat galite pranešti vairuotojui (-ai), parodyti ar papasakoti kitam keleiviui, kuris, manote, kad neliktų abejingas, ir pan.
Ką turėčiau daryti, jei prie manęs būtų priekabiaujama?
Patyrus seksualinį priekabiavimą:
- nesivelkite į ginčą su agresoriumi.
- Pirmiausia – pasitraukite ir ramiai, bet aiškiai pasakykite, kad toks elgesys, bendravimas ar kiti veiksmai jums nepriimtini ir nemalonūs.
- Pereikite ar atsisėskite / atsistokite kitur, prie žmonių, kurie jums atrodo patikimi, papasakokite jiems / joms apie situaciją. Dažnai to – būti pastebėtam – agresoriui pakanka, kad atsisakytų savo ketinimų.
- Įsiminkite kuo daugiau detalių.
- Po įvykio ar jo metu praneškite apie jį transporto organizatoriams arba policijai, jei tai atrodo būtina. Nurodykite kuo daugiau detalių.
- Vėliau pasidalinkite šia informacija atitinkamose socialinių tinklų grupėse, tai paskatins kitus keleivius (-es) būti atidžius (-ias).
Kaip apsisaugoti nuo priekabiavimo viešajame transporte?
Besidalindamos saugumo viešajame transporte patarimais moterys dažniausiai mini du dalykus, į kuriuos verta atkreipti dėmesį:
- jos pataria rinktis vietas arčiau durų arba vairuotojo(s), kad, susidūrus su nepageidaujamomis situacijomis būtų galima greitai palikti transporto priemonę arba pranešti apie tai greta esančiam (-iai) vairuotojui (-ai).
- Moterys taip pat pažymi, kad važiuojant viešuoju transportu, ypač tamsiuoju paros metu, kai srautai yra mažesni, būtina išlaikyti budrumą ir stebėti aplinką. Tad nepatartina klausytis muzikos per ausines, įsitraukti į vaizdelių žiūrėjimą ar kitą veiklą mobiliajame telefone.
Šaltiniai:
https://www.vilniausviesasistransportas.lt/priekabiavimo-ir-smurto-prevencija/
Nematomos moterys. Duomenų spragų nulemta nelygybė šiandienos pasaulyje. Caroline Criado Perez, 2019.