Kas yra lyties raiška?

Lyties raiška yra tai, kaip asmuo savo lytinę tapatybę „komunikuoja“, t.y. išreiškia per drabužius, aksesuarus, šukuoseną, balso tembrą, elgseną, įvardžius. Kiekvieno asmens lyties raiška yra itin individuali bei glaudžiai susijusi su šio asmens lytine tapatybe. Tiesa, dviejų tą pačią lytinę tapatybę turinčių asmenų lyties raiška gali būti skirtinga. Pavyzdžiui, tas pats drabužių stilius vienoje aplinkoje gali būti laikomas vyrišku, o kitoje – moterišku.

Lytinė tapatybė gali turėti įtakos lyties raiškai, tačiau svarbu atminti, kad šie du dalykai nėra tapatūs.

Drabužiai, šukuosenos, makiažai ir kt. patys savyje lyties neturi – tai tėra kultūrinis susitarimas, todėl asmenys gali save išreikšti pačiais įvairiausiais būdais ir neprivalo atitikti visuomenės standartų.

Visuomenė kartais reguliuoja lyties raišką: moterys yra priverstos dėvėti tam tikrus drabužius, o vyrai – kitokius. Pavyzdžiui, priimta manyti, kad moteriškos mokyklinės uniformos yra sijonai ar suknelės, o vyriškos – kelnės.

Daugelyje kultūrų visuomenės stereotipai ir socialinės normos, kaip žmonės turėtų elgtis, atrodyti ir išreikšti save, atsižvelgiant į jiems priskirtą lytį, vis dar yra gana griežti. Žmonės, kurie išreiškia savo lytį būdais, neatitinkančiais socialinių ar kultūrinių lūkesčių dėl lyties, gali patirti patyčias, diskriminaciją ir priekabiavimą.

Scroll to Top